Klaudia Kocmanová | Aktuální přehled daní při prodeji a pořízení nemovitosti

Aktuální přehled daní při prodeji a pořízení nemovitosti

10. 07. 2020

Platí se daň z nabytí nemovitosti? Na koho se nevztahuje daň z prodeje nemovitosti a co DPH? Sestavila jsem pro vás aktuální přehled daní při prodeji a pořízení nemovitosti.

 

S prodejem nemovitosti jdou ruku v ruce i daňové povinnosti. A právě daně s sebou nesou mnoho obav a nejistot, což mi potvrzují i mí klienti. Aby ne, když se nařízení tak často mění. Proto jsem pro vás připravila srozumitelný přehled. Takže daně, pojďme na ně!

 

Nejčastější daňové omyly

 

Mnozí majitelé nemovitostí například stále počítají s daní z převodu nemovitosti, ale ta se již od roku 2014 neplatí. Stejně tak mnozí očekávají daň dědickou, ta však byla také ve stejném roce zrušena. Naopak kupujícím přibyla povinnost uhradit 4% daň z nabytí nemovitosti. I této dani zvoní hrana a nyní se čeká, zda bude zrušení schváleno.

 

Daň z prodeje nemovitosti

 

Jediná daň, kterou musí běžný prodávající (fyzická osoba) odvést, ale ne vždy, je daň z příjmu. Základem pro výpočet je zisk, který vám nemovitost přinesla. Přesněji rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou nemovitosti. Daň se kalkuluje ze zisku, ne z prodejní ceny. Nejčastěji se s touto daní můžete setkat například při prodeji nemovitosti, kterou jste získali dědictvím.

 

Dobrou zprávou je, že většina prodávajících je od této daně osvobozena. Jste vlastníkem déle než 5 let? Používáte nemovitost k bydlení minimálně 2 roky? Bydlíte v nemovitosti méně než 2 roky a současně využijete peníze z prodeje na nové bydlení? Pak tuto daň neplatíte.

 

Jak vypočítat daň z prodeje nemovitosti?

 

S výpočtem by vám měla pomoct realitní kancelář nebo váš realitní makléř. Alespoň já tuto pomoc běžně nabízím a je součástí mých služeb a komplexního servisu při prodeji nemovitosti. Záleží mi na tom, aby můj klient měl v pořádku veškeré náležitosti, které souvisí s koupí nebo prodejem nemovitosti. 

 

Pokud se na vás osvobození od daně z příjmu nevztahuje, v prvním kroku musíte vyčíslit pořizovací a prodejní cenu. Tyto částky uvádíte v podobě příjmů a výdajů do daňového přiznání, které se za běžných okolností podává do konce března následujícího roku. Pokud nastanou okolnosti výjimečné a dojde k vyhlášení mimořádných podmínek a úlev, třeba jako nyní, kdy Ministerstvo financí povolilo odkad pro podání daňového přiznání v souvislosti se situací s Covid 19, řídíte se aktuálně platnými pokyny. Pokud jste mým klientem, vše hlídám a zařizuji za vás.

 

Jak určit pořizovací cenu nemovitosti?

 

Každá situace je trochu jiná a vyžaduje jiný přístup ke stanovení pořizovací ceny. Nemovitost jste zdědili? Pak pořizovací cena vychází z rozhodnutí soudu o dědictví. Pokud šlo o dar, pořizovací cenu určuje znalecký posudek.

 

DPH se většinou týká jen developerů

 

Vedle daně z příjmu se při prodeji bytu či domu můžete setkat i s daní z přidané hodnoty (DPH), a to většinou ve snížené sazbě 15 %. I v případě daně z přidané hodnoty však existuje řada výjimek, které vás od platby této daně osvobozují. Tou nejdůležitější je skutečnost, že se DPH netýká fyzických osob, které nejsou plátci DPH. Většinou je tedy DPH jen záležitostí developerů.

 

Daň z nabytí nemovitých věcí – současnost a chystané změny

 

Velkou změnou prochází daň z nabytí nemovitostí. Dokonce to vypadá, že se schyluje k jejímu úplnému zrušení. Jistotu budeme mít až po definitivním schválení, na které se nyní čeká. Sněmovna dne 8.7. odsouhlasila zrušení daně z nabytí nemovitosti a zároveň odsouhlasila, aby byly zachovány daňové odpočty úroků z hypoték.

 

To znamená konec této absurdní, nelogické daně, která prodražuje náklady na pořízení vlastního bydlení o 4 %.
Zrušení daně i zachování úroků je podporou pořízení vlastnického bydlení, kterými se alespoň částečně uleví lidem, kteří si kupují vlastní nemovitost.
Nyni návrh musí projednat Senát a podepsat prezident. Článek je psaný dne 10.7. 2020. O aktuálních změnách vás budu informovat na facebooku na mé profesní stránce Klaudia Kocmanová - osobní realitní makléřka.

 

Jaká byla a právě je situace kolem daně z nabytí nemovitosti?

 

Daň z nabytí nemovité věci platí kupující ve výši 4 % z tzv. nabývací hodnoty. Nabývací hodnotou je obvykle kupní cena, pokud ovšem není kupní cena nižší než tzv. srovnávací daňová hodnota (tu vypočte finanční úřad jako tzv. směrnou hodnotu, aby se pojistil, že nedošlo k záměrnému uvedení nižší ceny, než je tržní kupní cena ve smlouvě. Nebo si nabývací hodnotu můžete vypočítat sami jako tzv. zjištěnou cenu podle znaleckého posudku, který si necháte vyhotovit. Už se trochu ztrácíte? Nedivím se. V této záležitosti by vám měl správně pomoct váš realitní makléř nebo vaše realitní kancelář. Já takto postupuji se svými klienty, ponechávám jim čistou hlavu a daňové poradenství spadá do mých služeb.

Přečtěte si také: Jak si vybrat realitního makléře a nespálit se

 

Kdy daň z nabytí platit nemusíte?

 

Opět jsou tady výjimky, které vás od této daně osvobozují.  Například v případě koupě družstevního podílu, ale také při neúplatném převodu, tj. dědictví nebo darování. Osvobozeni jste také, pokud jde o tzv. první úplatné nabytí domu nebo bytu do 5 let od jeho dokončení. Klasicky tedy při koupi novostavby od developera.

 

Daň z nemovitých věcí

 

Kupujícímu jakožto novému majiteli, vzniká každoroční povinnost zaplatit daň z nemovitosti. K té se musí přihlásit rovněž speciálním daňovým přiznáním nejpozději do konce ledna příslušného kalendářního roku, za který daň poprvé platí.

 

Tak co vy a daně? Už víte, jak na ně?

 

Téma nemovitostí a daní není složité. Nebo ano? Sázkou na klid a jistotu je zkušený realitní makléř, který se v daních dokonale orientuje, má přehled a poradí vám tak, abyste přesně věděli, co, kdy a jak uhradit.Zpět na články

7 CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI

© Copyright 2021 Klaudia Rojčík Kocmanová - Všechna práva vyhrazena

logo DESIGN & DEVELOPMENT