Klaudia Kocmanová | Prodej nemovitosti a realitní trh v době korona krize

Prodej nemovitosti a realitní trh v době korona krize

24. 03. 2021

Také přemýšlíte, jak realitní trh zareaguje na korona krizi? Lidé se mě často ptají na názor, ráda se o něj podělím i s vámi. Poslední dobou narážím na různé prognózy a výhledy a občas se nestačím divit. Je snadné zaměnit dohady za expertní analýzy a je také nebezpečné dělat ukvapené závěry a podnikat nesprávné kroky založené na domněnkách.

 

Nezkoušejme věštit z křišťálové koule

 

Jediná jistota je, že celá krize a výhledy do budoucna jsou pro všechny velkou neznámou. Všichni tušíme, že za každý další den, kdy je ekonomika v útlumu, budou dopady víc a víc bolestivější. Snažíme se předpovědět další vývoj a odhadnout, co bude dál. Prognózy komplikuje množství otazníků a vedlejších faktorů, které opravdu nejsme schopni rozklíčovat. Nevíme, jak dlouho potrvá nouzový stav, omezení a hibernace ekonomiky. Můžeme jen hádat, i když na základě kvalifikovaných podkladů.

Pro odhad budoucnosti se dívám do minulosti

Za dlouhou dobu svého působení v bankovnictví jsem zažila několik krizí na finančních trzích. Největší byla ta v letech 2008 a 2009. Přestože mám ekonomické znalosti, používám selský rozum a netroufám si tvrdit, jak se situace bude vyvíjet. Ale jedno vím – jsem optimistka.

Vždy se řídím citátem: „Pesimista vidí obtíže při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži.“ (Winston Churchill)

Každá nová situace či změna nám dává příležitost zareagovat, přehodnotit priority a přemýšlet, jak pokračovat dál. Krize pro nás může být impulsem k tomu začít dělat věci jinak. Zásadní je, jak se každý z nás jako jednotlivec k nové situaci postaví a popere se s ní, jaký zaujme postoj a jaké udělá další kroky.

Věřím, že nic není tak horké, jak se upeče. Myslím, že v tomto období bude obzvláště platit výrok Charlese Darwina, že nepřežijí ti nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ti, kteří se dokážou nejlépe přizpůsobit.

 

Vycházejme z toho, co se zatím v realitách skutečně událo

Jaký vývoj je zřejmý na současném realitním trhu?

  • Zvýšil se počet nabídek pronájmů. Pronájmy přes Airbnb nyní nefungují a není jisté, kdy se turisté vrátí. Majitelé, kteří často nemovitost financují hypotékou, nabízejí dlouhodobější pronájem (od 3 do 12 měsíců) nebo přímo chtějí byt prodat.
  • Naopak ti, kteří měli v plánu nemovitost ke krátkodobému pronájmu koupit, nyní od záměru ustupují a vyčkávají. Důvody jsou logické. Sledují, zda ceny nemovitostí v brzké době nepůjdou dolů.
  • Pokud uvažujete o koupi nemovitosti pro bydlení a máte ošetřeno i dlouhodobé financování, není na co čekat. Každá spekulace ohledně vývoje trhu se může vyvinout různým směrem a otázka zní, zda je vhodné spekulovat, když potřebujete bydlet.
  • Jednoznačně rostoucí trend má poptávka po chatách, chalupách či rodinných domech. Zvýšený zájem byl zřejmý už v několika posledních letech, ale teď může ještě víc sílit. Chalupy a chaty v sobě dnes, kromě určité formy uložení kapitálu, zosobňují volnost, svobodu pohybu a soběstačnost. Něco, co začíná být nedostatkových zbožím.

 

Pravidla a fungování trhu realit nejen v době krize

Realitní trh je jakési soukolí, které se neustále točí někdy pomaleji, někdy rychleji. Za nárůstem cen v posledních letech stálo spíše optimistické očekávání než růst reálné hodnoty. V posledních měsících se dokonce čekalo, kdy začne bublina stagnovat a opadat.

Každá krize má vliv na hodnotu nemovitostí, kterou udává nabídka a poptávka. Z dlouhodobého hlediska hodnota nemovitostí po každé krizi rostla. Je také pravda, že v každé době má každá nemovitost svého kupce, je to jen otázka ceny a času.

Daleko větší neznámou, na kterou nám dnes nikdo neodpoví, je to, zda si udržíme stávající příjmy. Vývoj, trvání a dopady korona krize jsou těžko předvídatelné. A tady se vyplatí myslet na zadní vrátka a při koupi nemovitosti nejít se splátkou „na doraz“.

 

V krizi poznáš makléře

Tato krize, stejně jako každá jiná, ověří kvalitu a důvěryhodnost realitních makléřů a jejich schopnosti více než realitní zákon. Já vnímám prodej nemovitosti jako zásadní finanční a obchodní transakci a přistupuji k ní takto krize nekrize. 

Jisté je jen to, že nic není jisté. Kdo je připraven reagovat a přizpůsobit se, nebude zaskočen. Uvažujete o prodeji nemovitosti? Přemýšlíte, jestli je teď ten správný čas? Potřebujete si ujasnit myšlenky a jen tak si o tom popvídat? Chcete znát pro a proti? Ozvěte se.Zpět na články

7 CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI

© Copyright 2021 Klaudia Rojčík Kocmanová - Všechna práva vyhrazena

logo DESIGN & DEVELOPMENT