Klaudia Kocmanová | Vše, co byste měli vědět o energetickém průkazu nemovitosti

Vše, co byste měli vědět o energetickém průkazu nemovitosti

30. 01. 2022

Průkaz energetické náročnosti(PENB) nemovitosti a povinnosti s ním spojené jsou častým tématem otázek a důvodů k obavám mých klientů. Jak je to tedy s energetickým štítkem, která nemovitost ho musí mít a proč? 

 

Co je to energetický štítek nemovitosti?

 

Na úplný začátek musím uvést na pravou míru správný název a tím je Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).

 

PENB určuje energetickou náročnost budovy, což znamená, že udává veškeré energie spotřebované při provozu (energii na vytápění, ohřev vody, chlazení, klimatizaci, odvětrávání i osvětlení). Jednoduše se z něj dozvíte, jaké nároky má budova na spotřebu a kolik vás bude stát její užívání.  

 

Povinnost předložit PENB zájemcům o koupi ukládá zákon

 

Zákon upravuje informace, které zajímají každého kupce nemovitosti. Pokud se dostanete do role prodejce, zájemce se bude ptát na ekonomiku nemovitosti, a to jsou mimo jiné hlavně náklady na spotřebu energií. Energetická náročnost je jednou z důležitých vlastností každé budovy, protože se přímo promítá do nákladů na její provoz. 

 

Účty za energie jsou nemalými položkami v rodinném nebo firemním rozpočtu a vliv na ně má mnoho faktorů. Patří k nim materiály stavby jako takové, poloha nemovitosti, způsoby zateplení, využívané technologie a zařízení, povaha prostor a další.

 

Nemovitosti se dělí na šest tříd

 

Každá nemovitost je jiná, a proto vznikly průkazy energetické náročnosti, které přehledně rozdělují nemovitosti do šesti tříd podle jejich energetické náročnosti. Dávají rychlou a jasnou představu o situaci konkrétního domu nebo bytu.  

 

K rozlišení slouží písmena, přičemž „A“ znamená nejúspornější a „G“ nejméně úsporný. A co konkrétně může potenciální kupec z průkazu vyčíst? 

 

  • Přehled o kvalitě stavební konstrukce v souvislosti s úniky a ztrátami tepla,
  • údaje o energetické spotřebě objektu,
  • Informace o podílech energií na osvětlení, topení, ohřevu vody nebo chlazení.

 

Povinnost zajistit PENB je na majiteli domu

 

Mějte na paměti, že PENB se vztahuje k celku, nikoliv k jednotlivým bytovým jednotkám. Všichni vlastníci takovýchto objektů s energeticky vztažnou plochou nad 1 500 metrů čtverečných byli povinni PENB zajistit do 31. 12. 2014. Pokud ho nemáte a chystáte se prodávat byt, požádejte oficiálně písemnou formou společenství vlastníků (SVJ) o vyhotovení kopie. 

 

Při prodeji bytu je častou praxí, že majitel PENB nemá. Součástí mých služeb je také komunikace se SVJ. O PENB na základě plné moci požádám sama, abych ušetřila mým klientům čas i starosti.

 

Co dělat, když se kopii PENB nedaří zajistit?

 

Může se stát, že opis PENB nezískáte, protože z nějakého důvodu neexistuje. V takovém případě ho nahradíte vyúčtováním dodávek energií za poslední 3 roky. Legislativa takový postup dovoluje, má to ovšem „malý“ háček. V inzertních nabídkách budete muset kvůli chybějícímu štítku uvádět nejhorší energetickou třídu G, i když je skutečnost jiná.

 

PENB má zásadní roli již na začátku prodeje

 

Informace o energetickém stavu budovy musíte uvádět v nabídkových inzerátech. Pokud pro vás prodej zajišťuje realitní kancelář, měla by si od vás PENB vyžádat. Prodáváte si nemovitost sami? Nezapomeňte předat PENB ještě před podpisem kupní smlouvy.

 

Když tuto povinnost nedodržíte, riskujete finanční postih. Státní energetická inspekce vám může udělit pokutu až do výše 100 000 Kč.

 

Výjimka potvrzuje pravidlo

 

A jak to tak bývá, i v této problematice existují výjimky

 

Ve kterých případech průkaz energetické náročnosti nepotřebujete?

 

  • Budova má energeticky vztažnou plochu menší než 50 metrů čtverečných.
  • Budova je určena k náboženským účelům nebo jde o památkový dům.
  • Jedná se o průmyslovou či zemědělskou budovu se spotřebou do 700 GJ/rok.
  • Stavba je vhodná jen pro rodinnou rekreaci.

 

 

Vidíte, že pokud máte všechny informace, z energetického štítku strach mít nemusíte. Chystáte se na prodej nemovitosti a chcete se vyhnout řešení těchto „detailů“? Ráda je za vás převezmu i s celým prodejem nemovitosti.  

 Zpět na články

7 CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI

© Copyright 2021 Klaudia Rojčík Kocmanová - Všechna práva vyhrazena

logo DESIGN & DEVELOPMENT